21.-22.04. 2019 Požár lesa

V neděli 21. dubna ve 14 hodin 28 minut, byla jednotka vyslána k požáru lesního porostu mezi obcemi Malá Losenice a Vepřová.

Asi po deseti dnech po pálení klestí, suché a teplé počasí spolu s větrem znovu rozdmýchalo požár, který se rychle rozšířil na plochu cca 30x50m. Šlo o další z řady lesních požárů, které trápily celé Česko po dobu velikonočních svátků. Na Přibyslavsku šlo během velikonoc o požár poblíž Utína, o kterém jsme vás již informovali, Malé Losenice a na Velikonoční pondělí pak požár na dohled od železniční stanice v Sázavě. Všechny požáry měli poměrně podobný průběh, rozlohu i náročnost, kdy příčinou bylo rozšíření požáru po pálení dřevní hmoty v návaznosti na těžbu dřeva.

Na události u Malé Losenice zasahovali hasiči ze čtyř jednotek, a to HZS stanice Žďár nad Sázavou, JSDH Přibyslav, JSDH Velká Losenice a JSDH Malá Losenice.

Chtěl bych tentokrát touto cestou vyzvednout práci a akceschopnost právě místní jednotky SDH z Malé Losenice. Kolegové zařazeni v jednotce pátého stupně předvedli připravenost svoji a své techniky na jedničku. Na místo události dorazila jednotka v hojném počtu členů, ukázkově oděná, ve stejném dojezdovém čase jako jednotky vyšší kategorie, nad očekávání disponovali velkým množstvím materiálu, hlavně hadic a tak velmi rychle vybudovali dopravní i útočné vedení od zhruba 300m vzdáleného vodního zdroje.

Jednotky provedli hasební práce, „prolití“ zasažených míst, po likvidaci požáru místní jednotka prováděla dohled nad požářištěm pravidelnými kontrolami až do druhého dne.

Na místě zasahovali: JSDH Malá Losenice, JSDH Velká Losenice, JSDH Přibyslav, HZS Kraje Vysočina, stanice Žďár nad Sázavou.

Použitá technika: CAS 15M2R Posádka: 3+1 a CAS 20 Trakker Posádka: 2+1