09.04. 2019 Nácvik plnění letadla

V úterý 9. dubna t. r. absolvovala jednotka pravidelný výcvik k provádění pozemních prací při použití letecké hasičské techniky.

Jelikož se na území Přibyslavi nachází letiště, je místní jednotka předurčena k vykonávání pozemních prací pro použití leteckého hašení. Na území Kraje Vysočina je k leteckému hašení používáno letadlo Antonov AN2, které provozuje na základě smluvního vztahu s HZS Kraje Vysočina společnost Air Jihlava servis.

Hasiči nacvičovali plnění vodou zmíněného letounu na letišti v Havlíčkově Brodě. Proběhlo zde seznámení se strojem, postup k plnění letounu a následně pilot provedl několik cvičných shozů. Letadlo pojme až 1500 l vody, které je pak schopno naráz shodit prostřednictvím řízeného náletu na určené místo. Letecké hašení se používá hlavně při rozsáhlých lesních nebo polních požárech. K leteckému hašení je možné použít i speciální vak.

Hasiči z Vysočiny začali znovu používat letadlo k leteckému hašení po několikaleté odmlce. V minulých letech se na Vysočině využívala pouze letecká služba Policie ČR, která k leteckému hašení využívá vrtulníky Bell 412 se speciálním hasicím Bambi vakem. Vrtulníky tak k nám létaly ze základny v Brně nebo Prahy. Bambi vak pojme 800 l vody a je zavěšen v podvěsu vrtulníku. Výhodou Bambi vaku je, že jeho shoz vody může být přesnější a má oproti letadlu dva způsoby plnění, první je za pomoci pozemního personálu (hasičů), kteří plní vak pomocí speciálních proudnic a cisterny, druhý způsob je možnost „nabrání“ vody z volného vodního zdroje. S plněním Bambi vaku mají hasiči z Přibyslavi bohaté zkušenosti, pravidelně ho nacvičují.

Poslední veřejnou ukázkou, kde jste souhru letecké služby a místních hasičů mohli vidět, byla ukázka použití tohoto prostředku v srpnu 2018 na PyroCaru v Přibyslavi.