04.04. 2019 Požáry

Ani varování meteorologů před dvoudenním silným větrem nepřesvědčí majitele lesních pozemků, aby pro jistotu zkontrolovali místa, kde prováděli v nedávné době pálení dřevního klestu. Kůrovcová kalamita si tak vybírá svou další daň v podobě požárů po pálení dřevní hmoty ve dnech 3. a 4. dubna. Zvláštní a velké poryvy větru, které po oba dny působili v celém kraji značné škody i v podobě vyvrácených stromů, přecházely v určitých pásech a jednotky hasičů zasahovaly v jakýchsi oblastech. Na území hasebního obvodu přibyslavské jednotky byly v těchto dvou dnech likvidovány tři požáry způsobené nedostatečným zabezpečením ohniště, z čehož požár v Olešence byl poměrně náročný. Zasahovalo zde celkem 6 hasičských jednotek se sedmi cisternami a dvěma přenosnými stříkačkami. V prvotní fázi zamezení šíření požáru byly hasební práce možné pouze v dýchací technice. Zasahující hasiči na proudech chvílemi pracovali na hranici svých možností. Požár se podařilo zlikvidovat po dvou hodinách intenzivního hašení.
Na místě zasahovali: HZS Havlíčkův Brod se dvěma cisternami (dále jen CAS), HZS stanice Polná jedna CAS, HZS podniku Čepro Šlapanov-jedna CAS, JSDHO Přibyslav se dvěma CAS, dopravním a velitelským automobilem s čerpadly,  JSDHO Šlapanov jedna CAS, JSDHO Olešenka se stříkačkou, řídící důstojník Územního odboru a vyšetřovatel příčin požárů.