02.03. 2018 Požár dřevěných vrat

V pátek 2. března 2018 byla jednotka ve 21:33 vyslána k nahlášenému požáru dřevěných vrat kolny u rodinného domu v obci Olešenka. I přes pokročilou večerní hodinu, členové jednotky reagovali na vyhlášení poplachu velmi rychle a vozidlo prvního výjezdu vyjíždělo v plném obsazení (5+1) již za tři minuty po vyhlášení poplachu. Pravě rychlost byla v tomto případě velmi důležitá. Požár se rychle šířil a při příjezdu na místo už částečně zasáhl kromě vrat i konstrukční dřevěné prvky kolny. Nasazen byl jeden vysokotlaký proud vedený dvoučlennou útočnou skupinou v dýchací technice. Požár byl rychle lokalizován a zlikvidován, čím se zabránilo vysokým škodám. V zasažené kolně bylo skladováno větší množství paliva (uhlí, uhelných briket a palivového dřeva), v půdních prostorách se nacházely zbytky uskladněného sena a slámy. Po likvidaci požáru byla celá budova prověřena na další ohniska za pomocí termokamery, dále pak byla budova předána majiteli a místní jednotce k dohledu.

Chtěl bych tu zmínit velké uznání na stranu jednotky hasičů z Olešenky za jejich připravenost a rychlost kdy byli schopni samostatného zásahu. Naše jednotka na místo dorazila po 8 minutách od vyhlášení poplachu, i přes velmi nepříznivé mrazivé počasí v podstatě ve stejnou dobu měli místní hasiči sestavené přívodní i útočné vedení a požární stříkačku nastartovanou a připravenou u vodního zdroje. A to zasluhuje slova uznání. Příčina požáru je v šetření, v tomto případě ale můžeme odhadnout, že příčinou požáru bylo vysypání žhavého popela do plastové popelnice, kde požár vznikl a postupně se rozšířil na vrata a konstrukci kolny. Na místě zasahovali: JSDH Přibyslav, JSDH Olešenka, HZS stanice Havlíčkův Brod. Použitá technika: CAS 15M2R Magirus, posádka 5+1 a VEA JEEP Cherokee.

(text Jiří Votava)